Nowy kominek? Oto 8 porad dla Ciebie, kiedy kupujesz nowy piec

O czym powinieneś pomyśleć, kiedy potrzebujesz nowego kominka? Oto odpowiedzi! W sumie, powinieneś wybrać produkt, z którym będziesz żyć przez długi czas, powinien pasować do wystroju wnętrza, powinien dobrze grzać i ze względu na konstrukcję powinno być możliwe umieszczenie go w dowolnym miejscu. Rozumiemy, że może to być przytłaczające, ale nie bój się! Przeprowadzimy Cię przez kolejne kroki, abyś poczuł się bezpieczniej wybierając nowy kominek.

8 porad od ekspertów branżowych

Zebraliśmy razem od naszych dealerów 8 porad dotyczących tego, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego kominka. Te wskazówki mogą być pomocne przed udaniem się do sprzedawcy, tak abyś był przygotowany na pytania, które mogą się pojawić. O tym powinieneś pomyśleć:

  • Czy przeznaczeniem kominka jest ogrzewanie, czy powinien pasować do wystroju wnętrza?
  • Jak duży kominek powinienem mieć?
  • Gdzie powinienem umieścić kominek?
  • Pamiętaj, że komin musi być również sprawdzony!
  • Czy typ gospodarstwa domowego może mieć wpływ na wybór funkcji kominka.
  • Czy mogę samemu podłączyć kominek?
  • Czy muszę wzmocnić podłogę?
  • Czy gmina zapewnia wsparcie finansowe przy wymianie starego pieca?

Twój Sprzedawca potrzebuje odpowiedzi na te pytania zanim dokonacie wyboru, ale uwierz, będziesz o wiele bardziej zadowolony z kominka, który wybrałeś. Możesz wtedy skupić się na wygodnym ułożeniem się przed kominkiem i rozkoszowaniu się trzaskiem palącego się.

1. Czy przeznaczeniem kominka jest ogrzewanie, jak powinien pasować do wystroju wnętrza?

Wygląd / design kominka jest istotnym czynnikiem dla wielu, kiedy przychodzi do zakupu nowego wkładu kominkowego lub nowego pieca. Ale to, co jest najprawdopodobniej najważniejsze, to sama praca jaką powinien wykonać kominek, którą jest zapewnienie ciepła. O czym powinieneś pomyśleć w tym momencie? To proste: jaka jest ilość ciepła, którą potrzebujesz?.

«Jeżeli twój dom jest dobrze zaizolowany, zapotrzebowanie na ciepło to około 60-70 watów na metr kwadratowy, w zależności od rodzaju izolacji, ilość okien i wysokość pomieszczeń, mówi Svein Sanne, kierownik obsługi klienta w Jøtul.»

Przykład: Jeżeli twój dom ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych, kominek o mocy 5 kW będzie wystarczający do ogrzania takiej powierzchni.

Dlatego zalecane jest, aby najpierw dowiedzieć się jakie są potrzeby grzewcze budynku, a potem zapoznać się z gamą produktów i modeli. Dzięki temu wybierzesz taki kominek, który odpowiada Ci zarówno w funkcjonalności jaki i w wyglądzie.

Rodzina z kominkiem w salonie

2. Jak duży powinienem być kominek?

Aby mieć pozytywne wrażenia z kominkiem, bardzo ważne jest, aby rozmiar był dostosowany do.

Bardzo ważne jest, aby rozmiar kominka dopasowany był do przestrzeni życiowej i zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli kominek jest zbyt duży, stale będzie się palił przy zbyt małej mocy, co skończy się sadzą na szybie i w kominie. Za mały piec będzie przegrzewany i skróci się jego żywotność.

Na szczęście nie jest to coś o czym musisz myśleć, nasi dealerzy są gotowi Tobie pomóc.

 

Czy masz dużo sadzy na szybie, która zasłania płomienie? Podpowiemy w jaki sposób szybko i łatwo pozbyć się brudu!

3. W którym miejscu umieścić nowy kominek?

Lokalizacja kominka ma duży wpływ na to, jak dobrze wykorzystasz ciepło. Jeśli na przykład zdecydujesz się umieścić piec drewno w kuchni aby stworzyć w niej przytulną atmosferę, nie musi to zapewnić najlepszego wykorzystanie ciepła w porównaniu do sytuacji gdy piec znajduje się bardziej centralnym punkcie w domu. Oczywiście, wszystko zależy od układu pomieszczeń.

Dobrą wskazówką przed wizytą u sprzedawcy byłoby narysowanie szkicu pomieszczenia z kominem, ścianą ogniową i umiejscowieniem mebli. Ponadto dobrze byłoby dołączyć zdjęcia tego pokoju. Wtedy będziesz należycie przygotowany, kiedy przyjdziesz do dealera, aby mógł on pomóc Tobie w najlepszy możliwy sposób.

Kominek w kilku pokojach

4. Pamiętaj, że należy również sprawdzić komin!

Czy wiesz, że większość problemów z kominkiem wynika z nieprawidłowo z wymiarowanego lub źle funkcjonującego komina? Aby kominek działał optymalnie, należy go podłączyć do komina o średnicy wewnętrznej większej niż wylot dymu z kominka. Jeśli masz stary lub zużyty komin, może być konieczna jego renowacja, która zapobiegnie słabemu ciągowi i pożarowi komina. Jeśli nie masz pewności, czy masz komin o odpowiednich wymiarach lub dobrym stanie, nasi dealerzy pomogą Ci to sprawdzić.

Nie masz komina, ale chcesz mieć kominek?

Mamy w naszej ofercie komin stalowy, który może rozwiązać ten problem! Stalowy komin Jøtul pasuje do wszystkich kominków, do każdego rodzaju opału, saun, domów i chat. Pasuje zarówno do nowych i starych budynków, może być ustawiony pod kątem i przesuwany na boki, tak aby piec mógł stać dokładnie tam gdzie chcesz.

Przeczytaj więcej o kominach Jøtul

5. Rodzaj zabudowania może coś powiedzieć o funkcjonowaniu kominka

Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu nowego kominka, jest rodzaj domu w którym mieszkasz. Stare, przeciągłe domy o słabej izolacji wymagają znacznie więcej ciepła niż domy z dobrą izolacją i trójwarstwowym szkłem.

Coś innego, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu nowego kominka, to rodzaj domu, w którym mieszkasz. Stare, przewiewne domy, ze słabą izolacją wymagają zdecydowanie więcej ciepła niż domy z dobrą izolacją i trójwarstwowymi oknami. Prawdopodobnie wiesz jaka jest utrata ciepła w Twoim domu, ale obojętnie czy mieszkasz w domu energochłonnym, czy o niskim zapotrzebowaniu na energię, ważne jest aby wybrać kominek, który działa dobrze na niskiej mocy.

Otwrz okno

6. Czy mogę sam zamontować kominek?

W Polsce możesz własnoręcznie, legalnie zainstalować piec lub wkład kominkowy. Polecamy jednak zlecenie montażu kominka profesjonalnemu instalatorowi. Zazwyczaj, w przypadku pieca wolno stojącego, trzeba zapłacić dwóm osobom za cztery do pięciu godzin pracy. Usługa ta może obejmować przygotowanie, transport itp. Montaż kominka u klienta może trwać zaledwie kilka godzin, a może zająć nawet kilka dni. Zależy to od tego jak skomplikowany jest projekt, instalacja grzewcza czy też sam kominek, który ma być zamontowany.

Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać, aby mistrz kominiarski dokonał odbioru komina i wskazał miejsce podłączenia paleniska.

Montaż pieca lub kominka przez Autoryzowanego Montażystę jest warunkiem koniecznym do uzyskania rozszerzonej, 25-letniej gwarancji.

Zamontowa kominek

7. Czy muszę wzmocnić podłogę?

Większość pieców i wkładów Jøtul może być instalowanych bez konieczności wzmocnienia stropu, ale na wszelki wypadek, warto dokonać oszacowania ich masy. Według polskich norm, każdy metr kwadratowy stropu w budynku jednorodzinnym, musi przenieść obciążenie 150 kg. Masa kominka powinna być rozłożona na obszarze równym powierzchni podstawy kominka powiększonej o 0,6 m w każdym kierunku.

Zatem, masa kominka o podstawie 0,5 x 0,5 m oddziałuje na powierzchnię (0,6 + 0,5 + 0,6 m) x (0,6 +0,5 + 0,6 m) = 2,89 m².Odpowiednio, taki kominek może ważyć maksymalnie do 433 kg (2,89 m² x 150 kg/m²) aby można go montować bez konieczności wzmacniania stropu. Jeżeli jednak palenisko zostanie dodatkowo obudowane lub wyposażone w osprzęt znacznie zwiększający jego masę np. akumulacja, wymiennik wodny itp., należy bezwzględnie skontaktować się z konstruktorem budowlanym, aby wzmocnić strop. Jeżeli wydaje Ci się to skomplikowane, to poproś o pomoc w profesjonalnym punkcie sprzedaży.

8. W odniesieniu do środowiska – czy wymiana starego pieca zapewnia wsparcie gminy?

Sprawdź, czy możesz uzyskać wsparcie od gminy na nowy piec opalany czystym paliwem? Stare piece opalane drewnem emitują więcej pyłu i cząstek unoszących się w powietrzu niż ruch samochodowy, dlatego niektóre gminy oferują programy wsparcia, dzięki którym można wymienić stary piec na drewno na nowy np. . Wysokość wsparcia zależy od gminy, w której mieszkasz. Skontaktuj się z gminą, aby uzyskać informacje na temat wysokości ewentualnej dotacji.

Teraz wystarczy wybrać!

Dzięki tym wskazówkom jesteście dobrze przygotowani, jeśli chodzi o planowanie nowego kominka. Zapoznajcie się z naszą szeroką ofertą kominków lub odwiedźcie jednego z naszych dealerów, aby uzyskać pomoc i dobrą ofertę.